Історія гри Го

        Го – найдавніша гра у світі, правила якої збереглися у початковій формі. Вік гри налічує 2500…3000 років, хоча дехто дає оцінку аж у 5000 років. Точної дати створення гри Го невідоме, де з’явилася і де саме. Згідно з цими легендами, гра го (в Китаї звана вейчі) була винайдена за часів династії Ся, легендарним імператором Яо (близько 2100 до н.е.), або його першим міністром Чуном, або імператором Чао (близько 1750 до н.е.). У всіх випадках легенди говориться, що гра го була придумана для сина імператора, щоб розвинути його розум і здатність до концентрації уваги та розвиток навиків стратегії для правління імперії.

       З моменту появи в Китаї гра го входила до числа умінь, необхідних для будь-якої гідної людини, — поряд з грою на лютні, каліграфією та живописом. У нього грали почесні люди, воєначальники, мудреці, але жила гра і в простому народі. Грали в го та при дворі, найсильніші гравці були відомі особисто імператору. Для знатних майстрів виготовляли дуже дорогий, унікальний інвентар — каміння з дорогоцінного каміння, чаші з дорогих порід дерева.
     Гра досить активно розвивалася приблизно до XVIII століття: розроблялася теорія, виходили книги. Деякі стародавні видання, наприклад «Гуанцзі Пу», складений майстром Гуо Байліном (бл. 1586—1662) і містить понад 1400 завдань, зберегли свою актуальність і досі. Однак, на відміну від Японії, де гра як спорт була особливо шанованим заняттям і користувалася державною підтримкою, в Китаї вона так і залишилася, по суті, салонним проведенням часу і долею окремих інтелектуалів. Хоча найстаріші зі збірників завдань і підручників з гри, що використовуються досі, мають китайське походження, в цілому рівень китайського го в останні два століття став дуже помітно відставати від японського. Відіграли свою роль та політичні події. На початку XX століття найсильніші гравці Китаю грали з японськими майстрами на форі та їздили вчитися до Японії. Ті з них, хто бажав підняти свій рівень до майстра або виявляв особливі здібності до гри, як правило, просто їхали жити в Японію. Так, один із найвідоміших японських майстрів XX століття — Го Сейген (ім'я при народженні — Ву Ціньюань), — китаєць, який з дитинства проявив талант у грі і переїхав до Японії.
     З 1980-х років китайські гравці стали регулярно вигравати міжнародні змагання. До 1996 року у Японії скасували деякі міжнародні змагання, у яких стали стабільно перемагати китайці. В даний час у Китаї є понад 300 професійних гравців. Найвищим досягненням китайських гравців став виграш кубка Інга, який завоював 2004 року китайський професіонал Чань Хао.
 
Особливості гри Го: Стратегічна Глибина в Простих Правилах
   
    Ця гра привертає гравців не лише своєю простотою правил, але й безмежною стратегічною глибиною
1. Прості правила, складна стратегія
Основні правила Го дуже прості. Гравці розставляють свої камені на перетині ліній на дошці, пробуючи захопити територію та відокремити камені супротивника. Проте, за цими простими правилами ховається безмежна стратегічна глибина. Го відома тим, що навіть найпростіші ходи можуть мати глибокі стратегічні наслідки.
2. Го-бан. Го-бан - це дошка розміром 19x19 ліній, на якій і ведеться гра. Іноді також можуть використовуватися дошки інших розмірів для специфічних варіантів гри. Для початківців рекомендується починати гру з поля 9х9.
3. Камні.Гравці мають два типи каменів: чорні та білі. Вони розставляють їх на перетині ліній Го-бану з метою захоплення території та блокування каменів супротивника.
4. Мета гри. Мета гри в Го полягає в тому, щоб захопити якомога більше території, оточуючи камені супротивника. Чим більше території вдалося захопити, тим більше шансів на перемогу.
5. Концепція життя і смерті. В Го існує важлива концепція "життя" і "смерті" каменів. Групи каменів можуть бути відсічені від власної території та знищені, або, навпаки, можуть стати "живими", отримуючи достатньо території для виживання.
6. Концепція "коефіцієнту здатності" Це важливий аспект стратегії в Го. Деякі ходи можуть бути більш вигідними в залежності від контексту, і розуміння того, коли вони доцільні, може визначати хід гри.
7. Професійні градації. У Го існує система професійних ґрадацій, яка відображає рівень майстерності гравця. Від 30-го кию до 9-го дану, ці ґрадації відображають глибину розуміння гри та стратегії.
8. Гра за камінь Комі. Для компенсації переваги гравця, який ходить першим, часто використовується система Комі - додаткові бали, які додаються до рахунку білого гравця.
9.  Позиційна тактика. Оцінка позиції в Го може бути складною, оскільки вона не обмежується лише кількістю захопленої території. Деякі позиції можуть бути вигіднішими через потенційні можливості або переваги в позиційній боротьбі.
 
Як грати Го? Правила гри
 
   Гра починається з поля (гобан), гравці ходять по черзі (чорні ходять першими), виставляючи по одному каменю на перетину поля. Для початківців рекомендується зіграти партію на полі 9х9. Сам камінь має навколо себе чотири перетини по вертикалі та горизонталі, це називається «чотири дихання». Камні одного кольору можуть об'єднуватися в групи по вертикалі та горизонталі й існувати як один цілісний «організм» — відповідно, кількість даме(дихання) в них збільшується.

    Коли камінь або група каміння оточується камінням суперника так, що у неї не залишається точок дихання, вона вважається захопленою і знімається з дошки. У більшості варіантів правил заборонено робити хід, внаслідок якого своя група втрачає останню точку свободи (самовбивчий хід). Виняток становить випадок, коли в результаті цього ходу позбавляється всіх дам група супротивника; в цьому випадку гравець захоплює групу противника, а його власна залишається на дошці (легко бачити, що після зняття групи противника група гравця вже матиме не менше одного даме). Правило до: забороняється робити хід, що призводить до повторення позиції, яка раніше зустрічалася в партії. Точне трактування цієї заборони в різних системах правил го може дещо відрізнятися. Гравець може відмовитися від чергового ходу, сказавши «пас». поставив камінь на дошку і відпустив руку, що тримає його. Перемістити вже поставлений камінь, від якого відібрано руку, не можна; гравцеві, який зробив це, автоматично зараховується поразка. Зазвичай це робиться тоді, коли на дошці не залишаються пункти, ходи в які можуть принести гравцям бали.
 
 
   
   Група каміння противника, до кінця партії не знята з дошки, але свідомо приречена на загибель при правильному дограванні, вважається «полоненою» (варіант: «мертвою»). Вона знімається з дошки після закінчення партії і приєднується до захопленого гравцем каменю. По завершенні гри підраховуються бали, набрані гравцями. Гравець отримує по одному балу за кожну заняту точку дошки, оточених камінням тільки його кольору, і по одному балу за кожен захоплений камінь супротивника, або за кожен власний камінь, що залишився на дошці до кінця гри. Крім того, гравцеві білими може додаватися кілька очок як компенсація за право першого ходу чорних (комі) закінчується гра коли неможливо зробити хід, який може дати переможний бал або навпаки відібрати бал в противник. Гравець, який набрав більше балів, виграє. Якщо гравці набрали однакову кількість балів, то може присуджуватися нічия.
    Ось такі водночас прості і не дуже правила гри. Гру Го можна купити в нашому інтернет-магазині Mozgus
 
Чим корисна гра?
   
      Очевидно, що будь-яка настільна гра є таким же тренуванням для мозку, як спорт - для м'язів. Однак складність і глибина давньої східної гри виділяє її серед інших настільних ігор. Довга історія дозволила виявити одну важливу закономірність - серед професійних гравців вкрай рідко зустрічалася стареча деменція. Пояснення відшукали нещодавно. До хвороби Альцгеймера багато в чому призводить небажання людини напружувати свій мозок, вчитися новому, виконувати складні розумові завдання. А регулярні заняття Го якраз вимагає частого розумового напруження. А саме:
Використання стратагем (іншими словами - прийомів), що використовуються у грі до ситуацій реального життя;
Граничне абстрагування гри. Вона дозволяє проводити паралелі Го з іншими сферами людської діяльності;
Відсутність фактора випадковості у грі. Це спрощує пошук причин перемоги чи програшу.
   Особливо го цінується в сфері бізнесу. Шанувальники Го із сфери бізнесу розглядали гобан як аналог ринків та територій, а самі камні – аналог ресурсів компанії. При такому підході кожна партія в Го стає моделлю завоювання нових ринків та вибудовування відносин з конкурентами. Вище вже говорилося, що стратагеми Го цілком застосовні до ситуацій реального життя. Зокрема, вміння грати в Го дозволяє вирішувати цілий перелік завдань, які постійно постають перед кожним бізнесом:
Використання обмежених ресурсів та часу для отримання максимального прибутку;
Побудова оптимальної взаємодії підрозділів підприємства;
Визначення пріоритетних векторів розвитку бізнесу;
Вихід ринку зі сталою конкуренцією;
Протидія вторгненню на освоєні вашим бізнесом ринки;
Створення стратегічного плану дій на ринку, що швидко змінюється;
Поєднання глобального підходу з локальним.
Го — це гра про філософію. На дошці легко побачити себе, свої недоліки — де ти жадібний, імпульсивний, коли відступаєш або впадаєш у сумніви. Легко помітити, які емоції викликають перемогу чи поразку.
    Це гра, де партії ніколи не схожі на попередні. У шахах усі дебюти, мітельшпілі та ендшпілі давно прораховані — відкривай книжку і вчи. У Го все не так — існує аналог дебютів, який називається джосекі (дзьосекі), тобто вигідний розіграш для двох опонентів у кутку. Навіть їхнє знання не дає жодних гарантій, що ти будеш хорошим гравцем. Ба більше, їх досі активно винаходять! Відчувається, що гра нібито живе, і все залежить від тебе, твоєї інтуїції, образного та просторового мислення, твоєї стратегії й тактики — а не тільки від дурнуватого машинального прорахунку.
 Очевидно одне — це чудовий варіант для любителів головоломок та інтелектуальних ігор. Попри прості правила, Го набагато складніше і глибше, ніж здається на перший погляд. Mozgus з радістю допоможе вам розібратись з правилами гри, придбати її можна в наших стаціонарних магазинах в ТЦ Gorodok Gallery і ТРЦ New Way.
 
Цікавий факт про Го та штучний інтелект

  Гра Го завжди був викликом для штучного, навіть зараз коли комп’ютери переважають в шахах. Хоч і штучний інтелект досягає великих успіхів в багатьох видах ігор. Тільки у 2015 році комп'ютер виграв у професіонала в Го, тоді як у шахах програми перевершують за силою найкращих гравців світу з кінця 1990-х. Труднощі пов'язані були з величезним числом можливих ходів (як уже писалося — з четвертого ходу доступно понад 16 мільярдів варіацій), а також зі складністю алгоритмізації позиції. Комп'ютеру доступні поки що тільки найпростіші критерії якості позиції, що й визначає його можливості. У шахах же давно і досить точно вироблено критерії її оцінки, а також визначено порівняльну цінність фігур. Гра Го потребує від гравця складних алгоритмів та використання інтуїції та креативність, тому штучний інтелект поки не може відтворити повноцінну гру.
 
Го в Україні
   Гра го в Україні набуває все більше популярності серед любителів настільних ігор та прихильників стратегічних ігор. За останні роки збільшилась кількість клубів та турнірів. Деякі клуби регулярно проводять навчальні сесії для початківців, особливо для дітей до підліткового віку, Го позитивно впливає на розумовий розвиток дітей, розвиває образне і логічне мислення. Окремо проводяться турніри серед молоді та дорослих.
  Чемпіоном України 2021 р. стала команда "Харків" з 4-х харків'ян та одного представника Києва, друге та третє місце посіли київські команди "Молодь Києва" та "Київ 1". Лише трохи не вистачило командам "Одеса" та "Поділля" щоб пробитися в призери. У змаганнях взяли участь 17 вихованців Київського Палацу дітей та юнацтва на чолі з тренером Вікторією Симоненко. В Україні гру Го можна придбати в нашому інтернет-магазині Mozgus.
   На 2021 рік "Молодь Києва" очолював дворазовий чемпіон Європи до 12 років Всеволод Овсієнко. В складі команди – вихованці КПДЮ: чемпіонка України до 12 років, перше місце серед дівчат чемпіонату Європи до 12 років Анна Мельник, призер чемпіонатів України до 12, 16 років, чемпіон Києва до 16 років Єгор Лисенко, чемпіон України до 9 років Данило Петрик та призер чемпіонату України до 9 років Тимофій Овсієнко.